BIATHLON
Biathlon to najmłodsza spośród dyscyplin uprawianych w ramach Związku „Olimp”, ale za to rozwijająca się niezwykle dynamicznie. 2016 rok był pierwszym rokiem finansowania kadry biathlonowej ze środków MSiT, a od 2017 roku szkolenie kadry jest także współfinasowane ze środków PFRON. Pierwsze dwa lata rozwijania biathlonu w środowisku osób niewidomych i słabowidzących to głównie organizacja zgrupowań, konsultacji i zakup niezbędnego sprzętu sportowego. Głównym celem było stworzenie kadry narodowej w biathlonie. Trenerem powołanym przez związek jest Pan Kazimierz Cetnarski - trener biathlonu klasy A, trener pierwszej klasy w narciarstwie i instruktor strzelectwa, mogący poszczycić się licznymi medalami zdobytymi przez jego podopiecznych podczas imprez międzynarodowych, w tym Mistrzostw Europy. Pan Cetnarski pełni od 2015 roku funkcję trenera kadry narodowej niewidomych i słabowidzących i w przeciągu tak krótkiego czasu odniósł spektakularny sukces, jakim jest uzyskanie przez zawodnika Związku kwalifikacji na XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pjongczang 2018.
Po raz pierwszy w historii do rywalizacji paraolimpijskiej zakwalifikował się zawodnik Związku, słabowidzący narciarz Piotr Garbowski. Towarzyszył mu przewodnik Jakub Twardowski i trener Kazimierz Cetnarski. W biathlonie w biegu na 7,5 km Piotr zajął szesnaste miejsce, a na 12,5 km – dwunaste. W biegu narciarskim na 1,5 km klasykiem był dziesiąty. W biegu na 10 km klasykiem – miejsce dziewiąte. Na dystansie 20 km stylem dowolnym – też dziewiąte miejsce. Sztafeta 4 x 2,5 km – znowu dziewiąte miejsce. A przecież po pierwszej zmianie Piotrek przyprowadził sztafetę na 3. miejscu! Ogólnie w biegach Garbowski był drugim zawodnikiem z polskiej ekipy, po Witoldzie Skupieniu (sportowiec bez dłoni). Polscy sportowcy wrócili do kraju z tarczą, Igor Sikorski wywalczył bowiem brązowy medal w slalomie. Z poprzedniej paraolimpiady w Soczi nie przywieźliśmy żadnego krążka
W 2019 roku nasi reprezentanci wzięli udział w MŚ w Kanadzie, gdzie w poszczególnych konkurencjach zawsze zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce. Najważniejszym efektem startu w tych zawodach jest wywalczone przez Piotra Garbowskiego i Jakuba Twardowskiego prawo do wymarzonego i wytęsknionego stypendium sportowego, które pozwoli im w większym komforcie uczestniczyć w cyklu szkoleniowym i przygotowywać się do kolejnych startów.
Piotr Garbowski jest obecnie najlepszym narciarzem biegowym wśród osób słabowidzących. Jest także wzorem dla młodych sportowców. A powoli rośnie mu grupa konkurentów, którzy w zdrowej sportowej rywalizacji będą chcieli udowodnić swoją wyższość. Jest to wynikiem zdecydowanych działań podjętych przez Zarząd Związku i sporych nakładów finansowych poniesionych na rzecz rozwoju tej dyscypliny sportu wśród osób niewidomych i słabowidzących. Należy w tym miejscu podkreślić duże zaangażowanie w treningach i startach ze strony młodzieży reprezentującej i wspieranej przez kluby: „Łuczniczka” Bydgoszcz, „Podkarpacie” Przemyśl i UKS Laski.
Podobnie jak w przypadku kolarstwa, Zarząd pokłada ogromne nadzieje w realizacji pilotażowego projektu sportowego skierowanego do młodych osób niewidomych i słabowidzących – podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych. Celem tego zadania, współfinansowanego ze środków PFRON jest wyłonienie młodych, utalentowanych sportowo zawodników, którzy będą sukcesywnie włączani do kadr narodowych w poszczególnych sportach.
Wszyscy zainteresowani uprawianiem biathlonu mają możliwość udziału w organizowanych od 2016 roku ogólnopolskich zawodach w biathlonie i biathlonie letnim oraz rywalizacji o tytuł Mistrza Polski i Puchar Polski. Przy organizacji zawodów Związek „Olimp” współpracuje ściśle z Polskim Związkiem Biathlonu.
PARTNERZY: