KOLARSTWO
Każdego roku Związek organizował rozgrywki o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie szosowym, torowym i górskim. Przeprowadzano także wyścigi o tytuł Drużynowego Mistrza Polski w kolarstwie szosowym oraz zawody o Puchar Polski w kolarstwie szosowym i torowym. Kalendarz krajowych imprez kolarskich był uzupełniony każdego roku kilkoma wyścigami ogólnopolskimi. W ofercie Związku obecny był także co najmniej jeden ogólnopolski obóz z zakresu kolarstwa. Wszystkie wyścigi organizowane przez Związek są rozgrywane zgodnie z regulaminem UCI i przy współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim.
Oprócz realizacji własnych wyścigów Związek wspierał także finansowo i merytorycznie najstarszy krajowy wyścig kolarski dla osób niewidomych i słabowidzących, czyli organizowany pod kierownictwem pana Anrzeja Góździa od 1998 r. wieloetapowy wyścig kolarski Hetman Tandem Cup.
Działalność Związku w obszarze kolarstwa osób niewidomych i słabowidzących jest prowadzona zarówno w zakresie sportu powszechnego jak i sportu wyczynowego. Najlepsi zawodnicy wyłonieni w krajowych imprezach rangi mistrzowskiej mają zaszczyt reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych najwyższej rangi, z Letnimi Igrzyskami Paraolimpijskimi na czele. Kadra narodowa jest zatwierdzana przez Polski Związek Kolarski i Ministra Sportu i Turystyki.
Lata doświadczenia i współpraca z profesjonalnym i wykwalifikowanym zespołem trenerskim, na którego czele od lat stoi trener Mirosław Jurek, a także lekarzami, mechanikami i pozostałym personelem pozwoliły stworzyć realizowany od wielu lat program przygotowań i treningów dla członków kadry narodowej kolarzy niewidomych i słabowidzących.
Niewidomi i słabowidzący kolarze i ich piloci, reprezentujący Polskę i Związek Kultury Fizycznej „Olimp” na arenie międzynarodowej, mogą poszczycić się licznymi sukcesami sportowymi osiągniętymi na przestrzeni ostatnich 4 lat.
Najważniejszą imprezą sportową, w której brali udział zawodnicy reprezentujący Związek „Olimp” były niewątpliwie Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w 2016 roku. W XV Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro przedstawiciele ZKF „Olimp” zdobyli jeden złoty i dwa srebrne medale w kolarstwie szosowym. Tandem Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław zwyciężył w wyścigu ze startu wspólnego, a Anna Harkowska dwukrotnie zajęła drugie miejsce – w wyścigu na czas i ze startu wspólnego. Sukcesy polskiej reprezentacji doceniły najwyższe władze państwowe – po powrocie bohaterowie z Rio zostali uhonorowani przez premier Beatę Szydło i odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, a minister sportu i turystyki Witold Bańka podjął korzystne dla nich decyzje w sprawie nagród pieniężnych za zdobyte medale. Polska reprezentacja kolarska zajęła 8. miejsce w klasyfikacji medalowej (tor i szosa łącznie) w gronie 23 sklasyfikowanych krajów spośród 45 startujących. Przed nami znalazły się tylko kolarskie potęgi: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Włochy, USA, Australia i Chiny. Wszystkie wymienione zespoły dysponowały liczniejszymi składami, reprezentującymi więcej klas niepełnosprawności, co przekładało się na większe szanse medalowe.
Do innych najważniejszych sukcesów należą:
W 2015 roku na MŚ w Szwajcarii na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stanął tandem Iwona Podkościelna - Aleksandra Tecław, wówczas jeszcze Wnuczek. Jeden złoty medal zdobył duet Marcin Polak – Michał Ładosz, a dwa srebrne krążki wywalczyła Anna Harkowska.
W 2016 roku udział kadry w torowych Mistrzostwach Świata we Włoszech, na których Anna Harkowska wywalczyła złoty medal w konkurencji Scratch i brązowy medal w konkurencji wyścig na 3km.
W 2017 roku Anna Harkowska obroniła tytuł na torowych Mistrzostwach Świata w Los Angeles gdzie w konkurencji Scratch ponownie zdobyła złoty medal.
Tego samego roku na szosowych mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki reprezentujący Polskę zawodnicy ZKF „Olimp” osiągnęli znakomite wyniki. Anna Harkowska zdobyła jeden tytuł mistrzowski, natomiast tandemy stawały na podium czterokrotnie: Marcin Polak w parze z Michałem Ładoszem wywalczyli złoty i brązowy medal, a Iwona Podkościelna z Aleksandrą Tecław sięgnęły po srebro i brąz.
W 2018 we Włoszech odbyły się szosowe mistrzostwa świata w parakolarstwie. Polska reprezentacja znów odniosła duży sukces, bo przywiozła z wyprawy pięć medali. Miejsce na podium wywalczyli: Anna Harkowska – brązowy medal oraz tandemy Iwona Podkościelna – Aleksandra Tecław i Marcin Polak – Michał Ładosz. Tandem kobiecy zdobył dwa brązowe medale, a tandem męski jeden srebrny i jeden brązowy.
Walka o udział w japońskiej paraolimpiadzie jest motywem przewodnim w rozpoczynającym się sezonie wyścigowym 2019. Za nami już MŚ w kolarstwie torowym, które okazały się być dla naszych reprezentantów bardzo udane. Konkurencje torowe były do tej pory naszą słabszą stroną i dlatego w ostatnich miesiącach szczególnie mocny nacisk został położony na ten element szkolenia. Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – Polacy zdobyli aż trzy medale. Tandem Marcin Polak - Michał Ładosz zwyciężył w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4 km, Anna Harkowska wywalczyła srebro na dystansie 3 km, a duet Adam Brzozowski – Kamil Kuczyński zajął trzecie miejsce w sprincie. To najlepszy wynik w historii startów polskiej reprezentacji w mistrzostwach świata na torze. Dodatkowym efektem są uzyskane punkty w kwalifikacjach do igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020.
Na mistrzostwach świata w konkurencjach szosowych rozegranych w terminie 12-15.09.2019 w holenderskim mieście Emmen, zawodnicy ZKF Olimp zdobyli cztery medale: Anna Harkowska wywalczyła srebro w wyścigu na czas, tandem Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław zajął trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego, a Marcin Polak w duecie z Michałem Ładoszem osiągnęli dublet w postaci dwóch brązowych medali w obu konkurencjach.
Iwona Podkościelna startując z dwiema pilotkami Aleksandrą Tecław i Agnieszką Sikorą wygrała tegoroczny szosowy Puchar Świata, a tandem Polak/Ładosz zajął w tym prestiżowym cyklu drugie miejsce.
PARTNERZY: